Alicja Sandomierska

adwokat

Tematyką odpowiedzialności za błędy medyczne, w tym za zakażenia szpitalne, interesuję się od bardzo wielu lat. Obecnie prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za zakażenie gronkowcem złocistym MSSA – z życia wzięte

Alicja Sandomierska31 marca 20215 komentarzy

Zakażenie gronkowcem złocistym jest jednym z najczęściej występujących zakażeń szpitalnych.

Jedna z klientek mojej kancelarii została zakażona gronkowcem w trakcie zabiegu operacyjnego barku, a dokładniej jego szczepem staphylococcus aureus – mssa.

Prawomocny jest już wyrok, w którym Sąd zasądził na jej rzecz zadośćuczynienie w wysokości 65.000,00 zł, odszkodowanie w wysokości 2.880,00 zł oraz ustanowił odpowiedzialność szpitala na przyszłość.

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za zakażenie gronkowcem złocistym MSSA – z życia wzięte

Zakażenie gronkowcem w trakcie zabiegu operacyjnego

Moja Mocodawczyni miała zaplanowaną operację stawu barkowego. Jak wynikało z dokumentacji medycznej przebiegła ona bez powikłań. W kilka dni po zabiegu operacyjnym została wypisana do domu.

Już kolejnego dnia z wysoką gorączką i bólami zgłosiła się na ostry dyżur w szpitalu, w którym była przeprowadzona operacja. Zostały jej wówczas przepisane leki, lecz pomimo ich zażywania samopoczucie mojej Mocodawczyni nie ulegało poprawie.

Przez kilka tygodni od wyjścia ze szpitala utrzymywały się silne dolegliwości bólowe oraz gorączka. Pomimo kolejnych wizyt w szpitalu, bagatelizowano zgłaszane przez nią dolegliwości.

W związku z powyższym, moja Mocodawczyni zgłosiła się na prywatną wizytę lekarską. Lekarz zalecił jej wówczas wykonanie  badania USG. Wynik badania wykazał  płyn w okolicach operowanego miejsca (wysięk w stawie). Mojej klientce zalecono wykonanie badań mikrobiologicznych.

Wyniki tych badań wykazały nieliczny wzrost gronkowca złocistego (staphylococcus aureus), szczep MSSA wrażliwy na metycylinę.

>>> Ile masz czasu na skierowanie pozwu o zapłatę przeciwko szpitalowi, w sytuacji, gdy doszło do zakażenia w szpitalu lub wystąpił błąd medyczny? Przedawnienie roszczeń w sprawach o błąd medyczny i zakażenie szpitalne

Z otrzymanymi wynikami moja Mocodawczyni ponownie zgłosiła się do szpitala, gdzie ostatecznie została poddana leczeniu.

Wnioski biegłych sądowych

Staphylococcus aureus jest jednym z najczęstszych drobnoustrojów powodujących zakażenia szpitalne.

W dniu przyjęcia mojej Mocodawczyni do szpitala, jak również w trakcie przeprowadzania operacji nie stwierdzono u niej cech zapalnych w operowanym stawie.

Gronkowcowe zapalenie stawu barkowego, które ujawniło się u powódki miało bezpośredni związek z przebytym zabiegiem, bez względu na to, jakie było rzeczywiste źródło tego zakażenia.

…Takie wnioski zostały zamieszczone przez biegłych sądowych w sporządzonej opinii.

>>> Od czego zależy czy zapłacisz za pozyskanie dokumentacji medycznej? Dokumentacja medyczna

Jednocześnie biegli wskazali, że źródłem zakażenia mogły być: zakażenie bakteriami ze skóry lub błon śluzowych pacjentki (zakażenie endogenne), lub też mogło to być zakażenie endogenne (zewnątrzpochodne) szczepem gronkowca, którego źródłem mógł być zespół operujący lub środowisko szpitale.

W trakcie procesu biegli ustalili uszczerbek za zdrowiu związany z upośledzeniem operowanego stawu wynikającej z przebytego zapalenia gronkowcowego tego stawu i następowych zmian zwyrodnieniowych. Gdyby nie doszło do zakażenia gronkowcem złocistym, prawdopodobnie nie wystąpiłby uszczerbek na zdrowiu.

Co istotne na dzień przed zabiegiem operacyjnym mojej Mocodawczyni w pozwanym szpitalu przeprowadzone zostały badania mikrobiologiczne. Ich celem było ustalenia czystości bakteriologicznej.

Zbadano między innymi czystość powietrza na salach operacyjnych: małej, dużej i artroskopowej, na korytarzu, pobrano wymaz czystościowy ze stołów operacyjnych, kontenera, stołu narzędziowego, półki nad umywalką, ze stanowiska anestezjologa.

Większość posiewów było ujemnych, wyniki badań nie potwierdziły obecności bakterii gronkowca złocistego. Pomimo powyższego, z opinii wydanych na potrzeby tego postępowania przez biegłych sądowych, jednoznacznie wynika, że zachodzi wysoki stopień prawdopodobieństwa, graniczący z pewnością, iż do zakażenia powódki gronkowcem złocistym doszło w szpitalu.

Wyrok i przyznane świadczenia za zakażenie gronkowcem złocistym

Zakażenie gronkowcem wywołało poważne powikłania pooperacyjne u mojej Mocodawczyni. Wiązało się dla niej z bólem, cierpieniem oraz spowodowało trwały uszczerbek na zdrowiu. Tym samym żądania skierowane przez nas do Sądu o wypłatę zadośćuczynienia, odszkodowania i ustalenia odpowiedzialności na przyszłość zostały uznane za zasadne.

W imieniu mojej klientki pierwotnie zwróciłam się do szpitala i Ubezpieczyciela, w którym przeprowadzany był zabieg operacyjny o wypłatę na jej rzecz zadośćuczynienia i odszkodowania.

W postępowaniu przedsądowym szpital, jak i jego Ubezpieczyciel odmówili dobrowolnej wypłaty.

W związku z tym konieczne stało się wytoczenie procesu przed Sądem. Sąd uznał zgłoszone żądania za uzasadnione i  zasądził na rzecz mojej Mocodawczyni kwotę 65.000,00 zł zadośćuczynienia i 2.880,00 zł odszkodowania (zwrot kosztów leczenia). Ponadto w wyroku została ustalona odpowiedzialność na przyszłość.

Alicja Sandomierska
adwokat

***

Czego możesz się domagać w przypadku zakażenia w szpitalu?

Zakażenie w szpitalu każdorazowo niesie ze sobą pogorszenie stanu zdrowia, niejednokrotnie powodując jego utratę.

W tym artykule opowiem Ci, czego możesz się domagać w przypadku zakażenia w szpitalu [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Alicja Sandomierska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Katarzyna 29 października, 2018 o 16:04

  Witam,
  poszukuję informacji w jaki sposób mogę ubiegać się o zadośćuczynienie z tytułu zakażenia gronkowcem złocistym w wyniku przeprowadzonego u mnie cięcia cesarskiego. W przebiegu zakażenia doszło u mnie do martwicy skóry i tkanki podskórnej w okolicy blizny pooperacyjnej, obecnie zakończyłam leczenie szpitalne z tego powodu i jestem objęta długim i żmudnym leczeniem powstałej rany. Interesuje mnie jaką dokumentację powinnam zgromadzić oraz jak wyglada postępowanie sądowe w tego typu sprawie i gdzie należy się z tym problemem zwrócić. Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Patryk 18 grudnia, 2018 o 21:18

  Szanowna Pani Mecenas,

  prowadzę sprawę swojego Mandanta w okręgu apelacji szczecińskiej. Wraz z Sądem mamy problem ze znalezieniem odpowiedniego biegłego (instytutu), który mógłby wydać opinię na temat związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zabiegiem w szpitalu ścięgna Achillesa, a zakażaniem gronkowcem złocistym MSSA.

  Czy Pani Mecenas może polecić jakiś kompetentny instytut (biegłych?!

  Z poważaniem

  adw. Patryk Michalik

  Odpowiedz

  Marta 31 marca, 2021 o 10:16

  Pani Mecenas, moje dziecko właśnie zostało zakażone w szpitalu. Niestety podczas covidu. W jaki sposób można się z Panią najlepiej skontaktować?

  Czekam na odpowiedź i pozdrawiam!
  Marta

  Odpowiedz

  Alicja Sandomierska 1 kwietnia, 2021 o 15:12

  Dzień dobry.

  Najłatwiej skontaktować się ze mną telefonicznie pod numerem: 693-515-595.

  Pozdrawiam
  adw. Alicja Sandomierska

  Odpowiedz

  Magda 4 czerwca, 2021 o 15:34

  Dzień dobry. Nie wiedziałam że istnieje coś takiego jak odszkodowanie za zakażenie. A sama zostałam zakażona w 2009 roku gronkowcem złocistym MRSA podczas przeprowadzonej operacji na macicy. Było to wyłuszczenie mięśniaka. Czy jest jakiś okres który należy zachować, do kiedy można zaskarżyć szpital. Tego bólu i chodzenie z otwartym brzuchem nie życzę nikomu. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Adwokacka adw. Alicja Sandomierska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: