Alicja Sandomierska

adwokat

Tematyką odpowiedzialności za błędy medyczne, w tym za zakażenia szpitalne, interesuję się od bardzo wielu lat. Obecnie prowadzę kancelarię adwokacką we Wrocławiu.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

O blogu

Tematyka odpowiedzialności prawnej za błędy medyczne jest mi szczególnie bliska. Długo zastanawiałam się, czy ten blog ma dotyczyć ogólnie odpowiedzialności prawnej za błędy medyczne, czy też jego tematyka powinna koncentrować się wokół konkretnego zagadnienia związanego z nieprawidłowościami w leczeniu.

Dlaczego zatem zakażenie szpitalne?

O ile w Internecie można znaleźć wiele informacji dotyczących dochodzenia roszczeń w związku z popełnianymi błędami medycznymi to mam wrażenie, że tematyka zakażeń szpitalnych pozostaje na uboczu, a poszkodowani pacjenci nie wiedzą czego mogą się domagać w związku z zakażeniami, jakie roszczenia im przysługują, a także jak mają udowodnić, że do zakażenia doszło w konkretnej placówce medycznej.

Przekonałam się o tym kiedy do mojej kancelarii przyszła młoda kobieta z prośbą o pomoc w poprowadzeniu sprawy pracowniczej. Tak, tak – pracowniczej! W trakcie rozmowy opowiedziała o swoich problemach zdrowotnych, które były bezpośrednią przyczyną nieobecności w pracy i w konsekwencji powstałych z pracodawcą problemów.

Jej problemy zdrowotne (które doprowadziły do problemów z pracodawcą) powstały na skutek zarażenia miejsca operowanego gronkowcem złocistym w trakcie zabiegu medycznego w jednym ze szpitali. W konsekwencji przeprowadzonego postępowania moja Mocodawczyni uzyskała zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę. Jak sama stwierdziła, gdyby nie przypadek i nie fakt, że przy okazji innej sprawy pojawił się wątek jej problemów zdrowotnych, nigdy nie dochodziłaby należnych jej roszczeń, ponieważ nie wiedziałaby jak się za to zabrać.

Mam nadzieję, że ten blog odpowie poszkodowanym pacjentom na pytania dotyczące ich praw w związku z doznanymi krzywdami, wynikającymi z zakażenia w placówkach medycznych, przysługujących im praw oraz  sposobie ich dochodzenia.

W przypadku pytań czy wątpliwości zachęcam Cię do kontaktu ze mną. Wszelkie dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt >>

*****